معاون دبیرکل خانه کارگر: یک میلیون و 700 هزار فرصت شغلی در اختیار افغان‌ها

 معاون دبیرکل خانه کارگر: یک میلیون و 700 هزار فرصت شغلی در اختیار افغان‌ها

معاون دبیرکل خانه کارگر:

یک میلیون و 700 هزار فرصت شغلی در اختیار افغان‌ها / از هر 10 فرصت شغلی یکی به اتباع خارجی اختصاص دارد

خبرگزاری میزان: معاون دبیر کل خانه کارگر با اتنقاد از مهاجرت اتباع خارجی به ایران اعلام کرد: هم اکنون یک میلیون و 700 هزار فرصت شغلی در ایران در اختیار اتباع بیگانه است.

حسن صادقی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی میزان، ضمن بیان مطلب فوق افزود: هم اکنون از هر 10 فرصت شغلی که در ایران وجود دارد یک فرصت شغلی در اختیار اتباع بیگانه است.

معاون دبیر کل خانه کارگر، با بیان این که اتباع بیگانه در مشاغل خدماتی همچون شهرداری ها، امور ساختمانی و کشاورزی شاغل هستند اعلام کرد: در حال حاضر مشاغل فوق مشاغلی هستند که برای اتباع بیگانه از جذابیت بیشتری برخوردار هستند.

وی، با بیان اینکه کشش بازار کار ایران برای اتباع افغانی مطلوب است ادامه داد: در حال حاضر اکثر نیروهایی که آماده به کار ایرانی در بازار کار ایران افراد تحصیکرده هستند و کار کردن در مشاغلی که جنبه خدماتی دارد برای آن ها پست و سطح پایین تلقی می شود که همین امر موجب حضور گسترده اتباع خارجی در مشاغل خدماتی شده است.

صادقی اضافه کرد: متاسفانه مردم کشورمان از کارهای سخت مانند کارهای ساختمانی و کشاورزی از جمله دامداری و سبزی کاری استقبال نمی‌کنند و کارفرمایان نیز برای انجام این مشاغل سخت و زیان‌آور به‌دنبال کارگر ارزان قیمت هستند، بنابراین از اتباع خارجی به عنوان کارگر استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه کارگر ارزان قیمت افاغنه بدون بهانه برای کارفرما فعالیت می‌کند، افزود: برخی از کارگران ایرانی بعد از اشتغال به کار از کارفرما برای امور مختلف درخواست‌های زیادی دارند بنابراین کارفرمایان معمولا از بکارگیری اتباع خارجی نسبت به کارگران ایرانی بیشتر استقبال می‌کنند.


 

تاريخ: ۱۳۹۳/۷/۲۶