مدیرکل اتباع و مهاجرین استانداری قم:برخورد با کارفرمایان استخدام کننده کارگران خارجی بدون مجوز

 مدیرکل اتباع و مهاجرین استانداری قم:برخورد با کارفرمایان استخدام کننده کارگران خارجی بدون مجوز

مدیرکل اتباع و مهاجرین استانداری قم گفت: کارفرمایانی که اقدام به استخدام کارگران اتباع خارجی بدون مجوز حضور در کشور می‌کنند، مجرم شناخته شده و با آنها برخورد خواهد شد.

 

 

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، هر روز که در اطراف شهر تردد می‌کنیم شاهد حضور خیل عظیمی از اتباع خارجی ساکن در قم هستیم، بسیاری از این افراد افغان‌ها هستند که به دلیل وجود مشکلاتی همچون فقر، جنگ، عدم وجود امنیت در کشورشان به ایران سفر کردند و استان قم را به عنوان محل سکونت خود انتخاب کرده‌اند.

برای کسب اطلاع از وضعیت حضور اتباع خارجی در استان به سراغ عباس شیرمحمدی، مدیرکل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری قم رفتیم تا با وی در این خصوص به گفت‌و‌گو بپردازیم و از کم و کیف وضعیت اشتغال اتباع خارجی در استان قم کسب اطلاع کنیم.

فارس: در حال حاضر چه تعداد مهاجر خارجی در استان قم حضور دارد؟

اتباع خارجی ساکن ایران به طور کلی به دو دسته تقسیم می‌شوند، گروهی از این افراد با دریافت کارت آمایش که از سوی وزارت کشور یا گذرنامه که از سوی نیروی انتظامی صادر می‌شود، می‌توانند در ایران ساکن شوند اما گروهی دیگر به صورت غیرقانونی در ایران سکونت پیدا می‌کنند که در حال حاضر حدود 20 تا 30 هزار نفر از اتباع به صورت غیرقانونی در استان قم سکونت دارند.

90 هزار نفر از اتباع خارجی در استان سکونت دارند که 85 هزار نفر از آنان اتباع افغانی هستند و حدود 65 هزار نفر آنان دارای کارت آمایش و 20 هزار نفر آنان دارای گذرنامه هستند که در این میان حدود پنج هزار نفر از اتباع خارجی ساکن استان قم افراد عرب دارای کارت آمایش هستند.

فارس: دلیل تمایل نداشتن بازگشت اتباع افغانی به کشورشان چیست؟

از زمان اشغال کشور افغانستان توسط ارتش سرخ شوروی سابق، افغان‌ها به ایران مهاجرت کردند و پس از آن نیز ظهور گروه‌های طالبان در این کشور و وجود ناامنی در خاک افغانستان، سبب شد تا بسیاری از اتباع افغان تصمیم به ماندن در ایران بگیرند.

در حال حاضر با توجه به توافق‌هایی که میان جمهوری اسلامی ایران و کشور افغانستان صورت گرفته است، سالیانه شماری از اتباع افغانی به کشور خود باز می‌گردند و در این میان اتباع افغانی باید بپذیرند که در کشور ایران به عنوان یک مهمان حضور دارند و باید روزی به کشور خود بازگردند و نمی‌توانند حضور دائمی در کشور ایران داشته باشند.

فارس: شمار اتباع افغانی که به صورت غیرقانونی در استان قم حضور داشتند و به کشور خود برگشته‌اند چه میزان است؟

در شش ماه نخست امسال حدود چهار هزار نفر از اتباع افغانی که به صورت غیرقانونی در استان قم حضور داشتند، دستگیر و از کشور طرد شده‌اند.

فارس: از چه استان‌هایی اتباع خارجی که به صورت غیرقانونی وارد کشور شده‌اند به استان قم می‌آیند؟

از استان‌های کرمان و اصفهان اتباع خارجی وارد استان قم می‌شوند که در این راستا معاون سیاسی و امنیتی استانداری قم جلسه‌ای را با معاون سیاسی و امنیتی استانداری اصفهان برگزار کرده و خواستار نظارت بیشتر در خصوص ورود اتباع خارجی به استان شده است.

فارس: چه تعداد برگه تردد در شش ماه نخست امسال در اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری قم صادر شده است؟

در شش ماه نخست امسال حدود 20 هزار برگه تردد برای مهاجرین خارجی صادر شده است که بیشتر این افراد به قصد سفرهای زیارتی و انجام فعالیت‌های اداری که در سایر شهرها داشته‌اند خواستار صدور برگه تردد بوده‌اند.

فارس: با رانندگانی که به صورت غیرقانونی اقدام به تردد مهاجرین خارجی می‌کنند چگونه برخورد می‌شود؟

رانندگانی که به جابه‌جایی مهاجرین خارجی غیرقانونی اقدام ‌کنند به مراجع قضایی معرفی و با عنوان قاچاقچیان انسان با آنان برخورد می‌شود و از سوی دیگر خودروی آنها از 45 روز تا شش ماه توقیف می‌شود.

فارس: شمار مهاجران خارجی که در استان قم مشغول به تحصیل هستند چه میزان است؟

28 هزار و 600 نفر از اتباع خارجی در استان مشغول تحصیل هستند که از این شمار یک هزار و 600 نفر در دانشگاه و 27 هزار نفر نیز در مدارس مشغول به تحصیل هستند که عمده این محصلان را اتباع افغانی تشکیل می‌دهند.

فارس: جرم و خشونت در میان اتباع خارجی در چه وضعیتی قرار دارد؟

متاسفانه در اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی نمی‌توانیم آمار را ثبت کنیم اما با توجه به اینکه میزان جرایم بالا است کارگروه قضایی را با حضور طلاب جامعه‌المصطفی العالمیه، دانشجویان و نخبگان مهاجر تشکیل داده‌ایم تا به برطرف کردن مشکلات این مهاجران بپردازیم و با توجه به وجود آسیب‌های اجتماعی، خشونت علیه زنان و سلفی‌گری تندروهای مذهبی، همایشی با عنوان مهاجران افغانستان، فرصت‌ها و چالش‌ها در آذر ماه امسال برگزار می‌شود و افراد می‌توانند مقالات خود را به دبیرخانه این همایش ارسال کنند.

فارس: از سال 85 ازدواج اتباع ایرانی با اتباع خارجی ممنوع اعلام شده است اما هنوز مشکلاتی در این زمینه وجود دارد و برخی از افراد به صورت غیرقانونی با مهاجران خارجی ازدواج می‌کنند، آیا فرزندان آنان شامل هویت ایرانی می‌شوند؟

یکی از مهمترین معضلات ما در ارتباط با مهاجران خارجی ازدواج آنان با ایرانیان است، هرچند ازدواج آنان از نظر قانون ممنوع و جرم تلقی می‌شود اما همچنان شاهد ازدواج مهاجران خارجی با اتباع ایرانی هستیم که متاسفانه در برخی مواقع این ازدواج‌ها مشکلاتی را برای ایرانیان به وجود می‌آورد و از سوی دیگر فرزندان حاصل این ازدواج‌ها، هیچ‌گونه مدرک هویتی از جمهوری اسلامی ایران نمی‌توانند داشته باشند.

فارس: کارگران افغانی به چه صورتی در استان قم می‌توانند مشغول به کار شوند؟

براساس قانون ماده 120 قوانین و مقررات کار اتباع بیگانه، فعالیت اتباع غیرایرانی بدون داشتن مجوز پروانه کار ممنوع است. اتباع افغانی با مراجعه به دفاتر کفالت که زیر نظر اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری قم است کارت کارگری دریافت می‌کنند و کارفرمایان نیز با مراجعه به این دفاتر درخواست بهره‌مندی از کارگر افغانی می‌کنند که با توجه به نوع فعالیت، مسئولان این دفاتر کارگرانی را معرفی می‌کنند اما چنانکه پس از مدتی کارگر افغانی از محل کار خود استعفا کرد و یا اخراج شد، کارفرما موظف است ظرف مدت 24 ساعت عدم حضور کارگر افغانی را به دفاتر کفالت اطلاع دهد.

در صورتی که کارفرمایان از کارگرانی که به صورت غیرقانونی در ایران حضور دارند استفاده کنند مجرم شناخته شده و با آنها برخورد خواهد شد و در این صورت به پرداخت جریمه نقدی به ازای هر روز 100 هزار تومان و حبس محکوم خواهند شد.

با کارفرمایانی که اقدام به استخدام کارگرانی کنند که به صورت غیرقانونی در ایران حضور دارند به صورت جدی برخورد خواهد شد و در این راستا نیز جلساتی را با اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دادگستری و نیروی انتظامی برگزار کرده‌‌ایم.

 

تاريخ: ۱۳۹۳/۷/۲۶