ویزای اشتغال باید تنها در ردیف‌های شغلی فاقد نیروی کار بومی و یا مشاغل بدون درخواست داده شود

 ویزای اشتغال باید تنها در ردیف‌های شغلی فاقد نیروی کار بومی و یا مشاغل بدون درخواست داده شود

دبیر اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با بیان اینکه ویزای اشتغال باید تنها در ردیف‌های شغلی فاقد نیروی کار بومی و یا مشاغل بدون درخواست داده شود، گفت: ویزای کار موقت کار در ایران به صورت عمومی صادر می‌شود و بدین ترتیب نیروی کار در تمام مشاغل می‌تواند تصدی‌گری داشته و فرصت‌های شغلی کارگران بومی را بگیرد.

علیرضا حیدری در گفت‌وگو با خبرنگار آنا با تاکید بر اینکه یقینا هر بازار کاری نیازهای خاص خود را دارد، تصریح کرد: باید تنها در شرایطی از نیروی کار خارجی استفاده و مجوزهای صدور ویزای کار داده شود که تخصص مورد نیاز در بازار کار ملی وجود نداشته و یا شهروندان تمایلی به تصدی آن نداشته باشند.

وی ادامه داد: به طور مثال آمار به کارگیری اتباع خارجی در بسیاری از کشورهای حوزه خلیج فارس بالاست، چرا که این کشورها با کمبود کارگر برای تصدی امور ساده خود مواجه هستند. با این حال هم اکنون بسیاری از کارگران خارجی در بخش ساختمان و یا کشاورزی ایران مشغول به فعالیت هستند، در حالی که نیروی کار ایرانی برای فعالیت در چنین بخش‌هایی تمایل و رغبت دارد و استفاده از این نیروهای خارجی فرصت های شغلی زیادی را از چنگ نیروهای بومی در می آورد.

به گفته دبیر سابق کانون عالی شوراهای اسلامی کار، به دلیل اینکه کارگر ایرانی از حمایت های قانون کار و همچنین تامین اجتماعی برخوردار است، هزینه ها را برای کارفرما نسبت به نیروی کار اتباع بالاتر می‌برد و این عامل به عنوان یک امتیاز منفی در ذهن کارفرمایان نقش می بندند.

وی اظهار کرد: حتی برخی نیروهای کار خارجی که ویزای کار هم ندارند، با قیمت ارزان‌تری نسبت به سایر کارگران به کار گرفته می شوند و این عامل موجب می‌شود کارفرایان برای کم کردن هزینه های خود حتی به صورت غیرقانونی از اتباع خارجی استفاده کنند.

دبیر اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با بیان اینکه در حال حاضر کارگران اتباع خارجی بیشتر در بخش‌های ساختمان، کشاورزی، دامداری پراکنده شده‌اند، اظهار کرد: در مقابل حضور این کارگران را در بخش‌هایی مانند صنعت، تولید و کارخانجات نمی‌توان دید، چرا که ناظران و بازرسان کار تامین اجتماعی از چنین واحدهای تولیدی به طور مرتب بازدید دارند.    

حیدری در خصوص آمار اتباع خارجی حاضر در کشور نیز گفت: آمار غیر رسمی نیروی کار خارجی در هیچ سامانه‌ای ثبت نمی‌شود.همچنین برخی از آنها مجوز کار ندارند و بنابراین نمی‌توان آماری از مجموع نیروهای کار رسمی و غیررسمی خارجی در کشور داشت.

تاريخ: ۱۳۹۳/۷/۱۵