" افتتاح طرح آمایش ۱۴" با حضور مدیرکل اتباع خارجی وزارت کشور

 " افتتاح طرح آمایش ۱۴" با حضور مدیرکل اتباع خارجی وزارت کشور

" افتتاح طرح آمایش ۱۴" با حضور مدیرکل اتباع خارجی وزارت کشور در یکی از دفاتر خدمات اتباع خارجی در شهر قدس تهران شد.

«مهدی محمودی» روز سه شنبه در آئین گشایش طرح آمایش ۱۴ گفت: دولت برای کنترل هویتی، خدمات رسانی و برنامه ریزی اتباع خارجی را به عنوان جامعه هدف مورد توجه قرار داده است و بر همین اساس مقرر شد اتباع خارجی مقیم ایران دسته بندی و مورد رصد قرار گیرند و با صدور سند هویتی تعیین تکلیف شوند.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در چهار دهه گذشته پذیرای مهاجران بوده و با وجود اتخاذ سیاست بازگشت داوطلبانه، به دلیل همزمانی خروج داوطلبانه مهاجران با ورود به کشور این آمار تقریباً ثابت بوده است.

مدیرکل اتباع خارجی وزارت کشور خاطرنشان کرد: به رغم افزایش خدمات رسانی به اتباع خارجی و سیاست جمهوری اسلامی برای تکریم اتباع خارجی، تحریم‌های ظالمانه هزینه خدمات رسانی را افزایش داده و فشار اقتصادی مضاعفی را بر کشور تحمیل کرده است.

محمودی یادآور شد: به سازمان‌های بین المللی اعلام کردیم نباید تحریم‌ها اقدامات خیرخواهانه و بشردوستانه ایران را تحت الشعاع قرار دهد، هر چه قدر آمار پناهندگان کمتر شود، می‌توانیم خدمات مناسبی را ارائه دهیم.

وی همچنین اظهار داشت: ۹۳ درصد اتباع مقیم ایران، افغانستانی هستند و اگر شرایط در کشور آنها مهیا شود بازگشت داوطلبانه در دستور کار قرار می‌گیرد.

وی در ادامه به طرح آمایش ۱۴ اشاره کرد و افزود: در این طرح اسناد هویتی توسط کارت موقت اقامت برای اتباع خارجی صادر می‌شود و این موضوعات توسط کمیسیون ساماندهی اتباع خارجی متشکل از دستگاه قضائی، وزارتخانه‌ها و نهادهای نظامی و انتظامی تصمیم گیری می‌شود.

دبیر کمیسیون ساماندهی اتباع خارجی، عنوان داشت: با طرح آمایش ۱۴، اهدافی چون کاریابی و صدور کارت اشتغال به کار برای اتباع را دنبال می‌کنیم و در کنار این طرح، غربالگری برای پیشگیری از بیماری‌های واگیر در پنج استان انجام می‌شود. همچنین به روز رسانی اطلاعات ما صورت می‌گیرد.

محمودی بیان کرد: دو هفته پیش هم سامانه یکپارچه اتباع و مهاجران خارجی (سیام) در روز ولادت امام حسن مجتبی افتتاح شد و امروز هم به شکل نمادین و گزینشی دفتری را شهر قدس انتخاب کردیم که این منطقه اتباع خارجی زیادی دارد که به تاسی از این افتتاح نمادین آمایش در سایر دفاتر در کشور  اجرا و کارت‌های آمایش و پروانه کار به افراد مشمول تحویل داده شود.

وی از اتباع خارجی مشمول طرح آمایش خواست در فرصت ۲ ماهه پیش روی به این دفاتر رجوع کرده و ثبت نام کنند.

 

در ادامه این مراسم، «آقای سید تقی قائمی» رییس کانون انجمن‌های صنفی دفاتر خدمات اتباع خارجی گفت هدف از ایجاد دفاتر خدمات تامین دو هدف بوده است. اولین هدف تکریم و خدمت به میهمانان خارجی در این رابطه قبلا در استان تهران یک مرکز دولتی برای انجام امور اداری پناهندگان بود لیکن اینک 51 دفتر این خدمات را در فضایی مطلوب به صورت تخصی ارائه می نمایند.دومین هدف همکاری با دستگاهها در کاهش تصدیگری و انجام به هنگام و کیفی ماموریتعا و نیز جمع آوری و به روز رسانی اطلاعات به منظور ایجاد امکان برنمامه ریزی و تصکیم سازی موثرتر دستگاهها برای مدیریت بهینه تر جامعه اتباع خارجی مستقر در کشور. که حسن اطمینان کمسیون ساماندهی در واگذاری عناوین بیشتری از ماموریتها نشان از موفقیت دفاتر در تحقق این دو هدف دارد..

در این آیین ابتدا «فرهاد باریکانی» دبیر کانون انجمن‌های صنفی دفاتر خدمات اتباع خارجی ضمن خوش آمد کوئی به مدعوین گفت: ۸۳۱ تن از پرسنل این دفاتر در کنار ۱۸۳ مدیر، مجموعه‌ای توانمند، متخصص با تجهیزات نوین اداری و فنی را شکل داده تا گامی را برای خدمت رسانی به جامعه پناهندگان بردارند. دبیر کانون از تلاشهاو هماهنگی های وزارت کشور و وزارت تعاون برای از سرگیری صدور و تمدید پروانه اشتغال پناهندگان در دفاتر استقبال نمود و یادآور شد که تحت مسئولیت دبیرخانه کمیسیون ساماندهی اتباع خارجی مسستقر در اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور اینک دایره ماموریتهای واگذاری متعدد بوده و دفاتر با چندین دستگاه در اجرای ماموریتها همکاری می‏نمایند.

این طرح به مدت سه تا چهار ماه ادامه خواهد داشت و کارت‌های آمایش اگر تمدید نشود اتباع از خدمات هم بهره‌مند نخواهند شد.

تاريخ: ۱۳۹۸/۳/۲۱