دومین سال اعزام اتباع عراقی و افغانی ساکن کشور به مراسم عبادی سیاسی اربعین

 دومین سال اعزام اتباع عراقی و افغانی ساکن کشور به مراسم عبادی سیاسی اربعین

دومین سال اعزام اتباع عراقی و افغانی ساکن کشور به مراسم عبادی سیاسی اربعین

رییس کانون انجمنهای صنفی دفاتر کفالت اتباع خارجی در بازدید از عملیات ستاد مرکزی اربعین دفاتر کفالت طی گفتگوئی که روابط عمومی کانون آنرا منتشر نموده است اظهار داشت: توصیف حجم فعالیتهای گسترده دفاتر کفالت در سازماندهی اعزام  اتباع خارجی مقیم کشور به عتبات عالیات  بسیار دشوار است. زیرا سلسله اقداماتی از طراحی ،پشتیبانی و کاربری 4 برنامه نرم افزاری متفاوت ،اجرای دو فرایند پیش ثبت  نام و ثبت نام نهائی و دریافت وجوه تشرف و صدور دفترچه  زائرین و واریزی آن به  مبادی ذیربط از جمله وظایفی است که دفاتر کفالت در حین  حضور جمعیت انبوه مشتاقان زیارت حرم اباعبداله(ع) انجام می دهند. این حجم از کار هر چند بسیار قابل ملاحظه است اما تنها بخشی از فعالیت مجموعه دفاتر کفالت را شامل می شود. ب آقای قائمی در ادامه اظهار داشت: بخشی دیگر از فرایند اداری،اجرائی طرح اربعین در انجمن یا نمایندگی های استان و بخشی دیگر نیز در ستاد مرکزی مستقر در کانون پیگیری می گردد. قائمی در تشریح کلیات اقدامات اظهار داشت:پس از ثبت نام نهائی و ورود مشخصات زائرین به سامانه سماح و پرداخت هزینه های تشرف و ثبت اطلاعات در سامانه پلیس 10+ ، زمان آغاز فعالیتهای استانی و کشوری فرا می رسد .طی این فعالیتها صدور هزاران پروانه اقامت برای زائرین دارای دفترچه اقامت و نیز صدور چند ده هزار دفترچه زائرینی که امسال تقاضای تشرف نموده اند در مقطع زمانی بسیار کوتاه ،فعالیتی طاقت فرسا است که پلیس محترم مهاجرت و گذرنامه برای تسهیل تشرف زائرین انجام می دهد .سپس باید مباردت به تنظیم مانیفست برای دریافت روادید زائرین از سفارت محترم عراق شود . وی ادامه داد که برای درک حجم کار کافی است که اینک به دلیل تسریع در امور روزانه برای حدود 10 هزار نفر فرم درخواست روادید توسط کانون صادر می شود و پس از آن فعالیت بسیار پیچیده و دشوار تامین اعتبار رواید و  صدور رواید در سفارت اجرا می گردد.وی اظهار داشت  رکورد بی سابقه 11 هزار رواید در یک روز اقدامی فوق العاده است که صرفا به دلیل عنایت پروردگار ،همت همکاران و البته مساعدتهای بی دریغ و شایان تقدیر متولیان امر در سفارت عراق صورت پذیرفته و همچنان ادامه دارد.

رییس کانون انجمنهای صنفی دفاتر کفالت در ادامه گفت: تا مورخ 8آبان در مجموع حدود 40 هزار روادید دریافت نموده ایم و از روز 6 آبان دفترچه های اقامت دارای پروانه اقامت 1 ساله و روادید سه ماهه عراق به زائرین محترم تحویل و این روند همچنان ادامه دارد.

آقای قائمی در پاسخ به سوال مربوط به آمارهای اجرائی از اقدامات طرح اربعین اتباع خارجی اعلام نمود: تا این تاریخ بالغ بر 79 هزار نفر ثبت نام قطعی شده اند .اما تبعاً  آمار پیش ثبت نام بیشتر است. لیکن برخی از ثبت نام شدگان از اعزام منصرف و تعدادی نیز در چارچوب ضوابط ابلاغی قرار نداشتند. رییس کانون تصریح داشت که برای تمامی گروههای داری اقامت قانونی و نیز اتباع خارجی فاقد مدرک مرتبط به مزدوج با فرد داری اقامت قانونی که در طرح سرشماری شرکت نموده اند و همچنین دارنده مدرک نامعتبر که در طرح سرشماری ثبت نام شده اند در محدوده اقدام دفاتر کفالت قرار داشته و  تمامی آنان در صورت مراجعه ثبت نام نهائی شده اند. وی اظهار امیدورای کرد که فرایند صدور دفترچه و دریافت روادید در روز جمعه 12 آبان پایان یابد و آخرین دفترچه های اقامت دارای روادید عراق حداکثر تا روز سه شنبه 16 آبان به زائرین محترم تحویل شود.

رییس هیات مدیره کانون ضمن تاکید بر اینکه مرز خروجی زائرین محترم خارجی ساکن کشور صرفاً شلمچه در استان خوزستان است و این گروه از زائرین باید برای خروج فقط به این مرز عزیمت نمایند.وی در ادامه اعلام نمود که زائرین حتماً دقت نمایند که مهر خروج از ایران و در بازگشت مهر ورود به ایران در دفترچه آنان از سوی پلیس درج شود . ضمناً در نگهداری و حفظ دفترچه اقامت نهایت دقت را معمول نمایند .زیرا طبق دستور وزارت کشور باید دفترچه ها پس از مراجعت به ایران در اسرع وقت مجددا تحویل دفتر کفالت گردد.

آقای قائمی در خصوص وضعیت بیمه زائرین تبعه خارجی اعلام نمود:کلیه زائرین اتباع خارجی ثبت نام شده در دفاتر کفالت در قبال حوادث از شعاع 10 کیلومتری مرز شلمچه و نیز در داخل کشور عراق بیمه حوادث هستند و انشا اله که برای هیچ یک از زوار محترم حادثه ای ایجاد نشود .اما اگر احیاناً دچار حادثه شدند باید مستندات مربوطه شامل گواهی  پزشک ،درمانگاه،نسخه داروخانه و امثالهم را در محل تهیه و در بازگشت به کشور  به دفتر کفالت برای پیگری پرداخت خسارت ارائه نمایند.

قائمی در خصوص هزینه های تشرف اعلام کرد که هزینه تشرف مشتمل بر هزینه روادید ،بیمه و هلال احمر طبق ابلاغیه واصله مبلغ 201650 تومان و هزینه صدور دفترچه برای خانوار فاقد دفترچه اقامت سال قبل مبلغ 40 هزار تومان است.وی شائبه ایجاد شده توسط یکی از رسانه ها در فضای مجازی در دریافت هزینه  بیشتر از سوی دفاتر کفالت را تکذیب و عنوان نمود انجمنهای صنفی و کانون و نیز ادارات کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری بر روند دریافت هزینه ها نظارت دارند و اگر ادعایی در این زمینه وجود دارد ، باید به مراکز مزبور مراجعه و مستندات ارائه گردد.وی تصریح نمود که مطلقاً برای زائری که دفترچه  اقامت دارد ،دفترچه جدید صادر نمی شود ،مگر اینکه قرار باشد که علاوه بر وی همراهانی نیز در سالجاری داشته باشد که در اینصورت ناچار باید دفترچه جدید صادر گردد.قائمی در خصوص درامد دفاتر کفالت در اجرای طرح اربعین گفت: هزینه ای که دفاتر کفالت برای هر نفر زائر در قبال این حجم قابل توجه از عملیات اداری ،اجرائی دریافت می نماید بسیار ناچیز بوده و دفاتر کمافی السابق در قبال این خدمات ، خدمت به زائرین حضرت سیدالشهدا(ع) را افتخار و عطیه ای ازجانب پرودگار می دانند و از هر گونه تلاشی برای تسریع و تسهیل امور زوار فروگزار ننموده و نخواهند نمود. وی تاکید کرده هر چند القاء این نوع شبهات و نیز انتساب دخالت در عدم تشرف برخی از زوار محترم که قطعاً دفاتر در آن دخالتی ندارند،موجب تکدر خاطر همکاران خدوم و شریف ما در دفاتر می‏شود،اما عشق و علاقه زایدالوصف زوار در جریان طرح اربعین صحنه های بدیع از شیفتگی به اهل بیت (ع) را خلق می نماید که تمامی این مشکلات و کم مهری ها را نیز تحت الشعاع قرار می دهد.ایشان در پایان این گفتگو  تصریح نمود: سند افتخاز خدمتگزاری به زائرین حضرت امام حسین (ع) و یاران شهیدش ،همان لبخند رضایت و اشکی است که زائر و کارمند هر دو باهم در راه دلدادگی به حرم اهل بیت (ع) تقدیم آستان دوست می نمایند.ایشان همچنین از فعالیتها و همکاری های همه جانبه  ستاد مرکزی اربعین، ستاد محترم اربعین اتباع خارجی، ،اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور و استانداریها ،پلیس مهاجرت و گذرنامه تقدیر و مدیران و پرسنل دفاتر کفالت تقدیر و تشکر نمود.ایشان همچنین از فعالیتها و همکاری های همه جانبه  ستاد مرکزی اربعین، ستاد محترم اربعین اتباع خارجی، ،اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور و استانداریها ،پلیس مهاجرت و گذرنامه تقدیر و مدیران و پرسنل دفاتر کفالت تقدیر و تشکر نمود.

 
 
 
 
تاريخ: ۱۳۹۶/۸/۸