ثبتنام بیش از ۲۰ هزار افغانی در خراسان رضوی برای سفر اربعین / از روز یکشنبه دفترچه‌های زیارتی در اختیار اتباع مهاجرین قرار می‌گیرد

 ثبتنام بیش از ۲۰ هزار افغانی در خراسان رضوی برای سفر اربعین / از روز یکشنبه دفترچه‌های زیارتی در اختیار اتباع مهاجرین قرار می‌گیرد
«محمد عجمی» روز پنجشنبه در یک نشست خبری افزود: برای نخستین بار اتباع خارجی در این ولایت که دارای مدرک آمایش معتبر هستند می‌توانند به سفر عتبات اعزام شوند.
وی اظهار کرد: بر این اساس از دوم تا ۲۲ غقرب ماه جاری برای مراجعه و ثبت نام اتباع خارجی مهلت تعیین شده است و افرادی که دارای کارت آمایش، کارت هویت و گذرنامه با روادید طرح خانواری هستند و کسانی که پروانه اقامتی تبدیل وضعیت یا پروانه اقامت دارند می‌توانند به دفاتر کفالت مراجعه و برای اعزام به عتبات ثبت نام کنند.
وی گفت: در این راستا تاکنون ۲۰ هزار نفر از طریق دفاتر کفالت ثبت نام کرده و اسناد و مدارک آنان برای صدور روادید و دفترچه زیارتی به سفارت عراق در تهران و پولیس مهاجرت ارسال شده است.
عجمی افزود: از روز یکشنبه هفته آینده دفترچه‌های زیارتی و روادید برای خروج از خراسان رضوی و کشور در اختیار اتباع خارجی مقیم این ولایت قرار می‌گیرد.
وی اظهار کرد: ۱۷ دفتر کفالت در مشهد برای تحویل روادید فعال هستند.
وی با بیان اینکه اعزام اتباع خارجی هم به صورت انفرادی و هم در قالب کاروان انجام می‌شود، گفت: افرادی که امکان و توان پذیرش مسئولیت اعزام کاروانی اتباع خارجی را داشته باشند می‌توانند به اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی مراجعه و مدارک خود را ارائه کنند تا پس از تأیید نسبت به ثبت نام اتباع خارجی و اعزام به سفر عتبات اقدام نمایند.
وی به اتباع خارجی نیز توصیه کرد که به صورت کاروانی عازم این سفر شوند.
رئیس امور مهاجران خارجی مقام ولایت خراسان رضوی، مرز خروجی زائران این ولایت را شلمچه ذکر کرد و افزود: لیست اسامی افراد و کاروان‌هایی که به تأیید اداره کل اتباع ولایت رسیده باشد در مرز خوزستان توسط دفتر اداره کل اتباع و مهاجران خارجی خوزستان تأیید نهایی شده و اجازه عبور داده می‌شود.
وی اظهار کرد: یک دستگاه کامیون حامل کمک‌های مردمی شامل چادر، آب معدنی و برخی اقلام دیگر امروز از مشهد به شلمچه ارسال شد و سایر کمک‌ها هم به سرعت ارسال می‌شود.
عجمی با بیان اینکه برآورد می‌شود بیش از ۲۵ هزار اتباع خارجی مقیم این ولایت برای سفر به عتبات در اربعین ثبت نام کنند، گفت: علاوه بر آن پیش بینی می‌شود حدود ۲۵ تا ۳۰ هزار نفر از اتباع افغانستان و پاکستان نیز به صورت ترانزیت از مرز دوغارون این ولایت به سفر عتبات اعزام شوند.
وی افزود: پیش بینی می‌شود ۱۵ تا ۲۰ هزار نفر از اتباع افغانستان از سفارت عراق در کابل روادید دریافت کنند که از این تعداد ۱۲ تا ۱۵ هزار نفر از مرز زمینی دوغارون وارد ایران می‌شوند و تعدادی هم از طریق مرز هوایی و فرودگاه‌های تهران و مشهد این سفر زیارتی را انجام خواهند داد.
تاريخ: ۱۳۹۵/۸/۲۳