صدور ۱۹۰ هزار کارت کار برای اتباع خارجی در کشور

 صدور ۱۹۰ هزار کارت کار برای اتباع خارجی در کشور

مدیرکل اشتغال اتباع خارجی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: هم اکنون ۱۹۰ هزار کارت کار برای اتباع خارجی در کشور صادر شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان، علی اقبالی، در حاشیه همایش تخصصی شناسایی و ساماندهی اشتغال اتباع خارجی غیرمجاز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: 190 هزار نفر از اتباع خارجی با کارت کار در 14 استان اصلی و مجاز کشور مشغول به کار هستند.

وی افزود: 50 درصد نیروی کار مشاغل رده پائین کشور را افغان‌های مقیم ایران در دست دارند.

مدیرکل اشتغال اتباع خارجی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: تابعان 2 کشور عراق و افغانستان در ایران کارت پناهندگی و کار دارند و در مشاغلی مناسب با سطح تحصیلات و مهارت‌های خود مشغول به کار شده‌اند.

به گفته وی، اتباع کشور افغانستان در ایران به مشاغلی مانند پزشکی، مامایی، دندانپزشکی، کارگری ساختمان و مشاغلی از این دست مشغول هستند.

اقبالی افزود: بر اساس آمار رسمی کشور1.5 میلیون نفر از اتباع افغان در ایران به صورت مجاز زندگی می‌کنند و اتباع عراقی نیز حدود 38 هزار نفر هستند.

وی تصریح کرد: ایرانیان در مشاغل رده پایین کار نمی‌کنند و ما مجبور به استفاده از کارگران افغانی هستیم، این کارگران برای اشتغال تهدید نیستند اما نباید 100 درصد به آن‌ها متکی بوده و باید با چندین تابعیت کار کنیم.

اقبالی اظهار کرد: کارفرما باید با ما همکاری کند و در تلاشیم تا کارفرمایان را با خود همراه کنیم، افعان‌ها به سبب اشتراکات زبانی، دینی و همسایگی خود از سوی ایرانیان پذیرفته شده‌اند.

تاريخ: ۱۳۹۴/۱۰/۵