درخواست مهاجرین افغانستانی مقیم ایران برای صدور کارت تردد به کربلا

 درخواست مهاجرین افغانستانی مقیم ایران برای صدور کارت تردد به کربلا

در حالی که دولت عراق داشتن گذرنامه را شرط ورود به کشورش برای حضور در مراسم اربعین حسینی اعلام کرد: جمعی از اتباع افغانستانی دارای کارت آمایش و مقیم ایران، خواستار صدور کارت تردد به کربلا هستند.

 ه گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، در اربعین سال گذشته به دلیل ازدحام زائران کربلا در مرزهای ایران، بسیاری از زائران کربلا از جمله اتباع کشور افغانستان بدون گذرنامه و روادید وارد کشور عراق شدند.

پس از مشکلات اربعین سال گذشته، امسال تدابیر امنیتی بیشتری از سوی مسئولان ایران و عراق برای حضور زائران کربلا اخذ شده است.

بنا بر تصمیم‌های اتخاذ شده از سوی مقامات و مسوولان ایرانی، امسال اتباع مهاجر خارجی تنها از طریق مرز شلمچه امکان ورود به کشور عراق را دارند و ورود آنها در مرز مهران و چزابه امکان‌پذیر نیست.

دولت عراق نیز اعلام کرده است، افرادی که دارای گذرنامه هستند برای شرکت در مراسم اربعین می‌توانند وارد عراق شوند که این منجر به عدم ورود اتباع افغانستانی دارای کارت آمایش به کربلا برای شرکت در مراسم اربعین شده است.

«محمد عبادی» از اتباع افغانستانی مقیم شهر قم در گفتگو با خبرنگار ما، از بی‌ثمر ماندن تلاش‌های مهاجران افغانستانی تاکنون برای دریافت کارت تردد به کربلا خبر داد و گفت: بسیاری از اتباع افغانستانی مشتاقانه خواستار پیوستن به سیل عظیم جمعیت عزاداران حسینی هستند.

عبادی با اشاره به عدم اطلاع برخی اتباع افغانستان از بسته بودن مرز مهران، گفت: حدود 45 نفر از شیعیان افغانستانی که قصد شرکت در مراسم اربعین امام حسین (ع) داشتند، روز گذشته بدون اطلاع از بسته بودن مرز مهران باز گردانده شدند.

این تبعه افغانستانی ساکن در شهر قم با بیان اینکه تنها عده محدودی از اتباع افغانستان همانند دانشجویان و تجار افغانستانی دارای گذرنامه هستند و مشکلی در این خصوص ندارند، اظهار داشت: این افراد درصد کمی از جامعه مهاجر افغانستانی را تشکیل می‌دهند در حالی که بسیاری از اتباع دارای کارت آمایش که سال‌ها در ایران اقامت دارند، نمی‌توانند برای حضور در مراسم اربعین به کربلا بروند.

عبادی از تلاش‌های اتباع افغانستانی در این مدت برای دریافت کارت تردد به کربلا خبر داد و گفت: در گفتگو با آیت الله حکیم ایشان نیز خواستار رسیدگی به این موضوع شده اند، اتباع افغانستان که دارای کارت آمایش هستند منتظر جواب از سوی اداره اتباع و امور مهاجرین برای صدور کارت تردد جهت شرکت در مراسم اربعین حسینی هستند.

 
تاريخ: ۱۳۹۴/۹/۷