افزایش ۱۵ درصدی دانش آموزان افغان در استان البرز

 افزایش ۱۵ درصدی دانش آموزان افغان در استان البرز

کارشناس امور اتباع خارجی اداره کل آموزش و پرورش استان البرز از استقبال دانش آموزان افغان از دستور رهبر معظم انقلاب در سال تحصیلی ۹۴-۹۵ خبر داد.

گروه استانی «تیتریک»، به نقل از دانش روز، امیر والی پور با اعلام این خبر گفت: دستورالعمل ثبت نام اتباع خارجی در مدارس استان البرز امسال با تاخیر به اداره آموزش و پرورش رسید و با توجه به تغییراتی که در این دستورالعمل به وجود آمد سعی کردیم آن را با حداقل زمان به مناطق ارسال کنیم.

وی افزود: پس از آنکه بخش نامه ثبت نام دانش آموزان اتباع در استان البرز را بومی سازی کردیم و هزینه هارا مشخص کردیم، در تاریخ ۲۱ مرداد ۹۴ دستورالعمل را برای ثبت نام دانش آموزان به مناطق ارسال کرده و تغییرات آن نسبت به سال گذشته بدین صورت است که برای اتباع خارجی غیر مجاز افغان تسهیلاتی در نظر گرفته شد که این افراد باید در فرجه زمانی خاص ۱۲ الی ۱۷ مرداد باید مراجعه می کردند و پیش از این تاریخ نیز به آنها اطلاع رسانی شده بود.

والی پور اظهار داشت: والدین دانش آموزان اتباع باید به دفاتر کفالت مراجعه کرده و پس از صدور معرفی نامه و ارسال آنها به مدارس ثبت نام آنها صورت می گرفت. اتباع خارجی که هیچونه مدارکی نداشتند اعم از تحصیلی، اقامتی و در این فرجه زمانی باید مراجعه می کردند به دفاتر کفالت با ثبت خود اظهاری سن و مشخصات و پایه تحصیلی و معرفی نامه دریافت می کردند که داخل آن قید شده بود دانش آموز ادعا می کند امسال در پایه تحصیلی ۱ الی ۱۲ قصد تحصیل داشته و یک کد اختصاصی در داخل فرم کفالت برای ثبت نام دانش آموزان در سامانه سناد درج می شد.

 

وی تصریح کرد: در نهایت دانش آموزان با دریافت فرم کفالت باید به دو مکان مراجعه می کردند، در مرحله اول به مراکز بهداشتی درمانی فرستاده می شدند و امور مرتبط با واکسیناسیون و تست های پزشکی را انجام می دادند و در مرحله دوم با مراجعه به آموزش و پرورش برای ثبت نام اقدام می کردند.

 

والی پور خاطر نشان داشت: امسال تغییری که نسبت به سال گذشته برای ثبت نام ایجاد شد با عنایت مدیر کل آموزش و پرورش استان البرز حداقل هزینه را برای ثبت نام دانش آموزان اتباع را در نظر گرفتیم. برای دوره ابتدایی ۱۲۰ هزار تومان، دوره متوسطه اول ۱۴۴ هزار تومان و متوسطه دوم ۱۸۰ هزار تومان هزینه ثبت نام بود که در واقع حداقل هزینه ای که در مرکز امور بین الملل مشخص شده بود، برای ثبت نام در نظر گرفتیم و با توجه به اینکه اغلب قشر آسیب پذیری هستند و از نظر مالی بضاعت کافی را ندارند، بدین طریق عمل شد.

 

وی همچنین گفت: در رابطه با تخفیف بنا شد کسانی که خانواده شهدا، تحت پوشش بهزیستی، معلولیت های جسمی و هستند از اداره کل مرتبط نامه آورده و دیگر افرادی که مشکلات معیشتی برای پرداخت هزینه ثبت نام دارند از امور اتباع استانداری نامه آورده تا به آنها معافیت پرداخت شهریه تعلق گیرد. سال گذشته معافیت پرداخت شهریه ۱۰۰ درصد بود و امسال حداکثر ۸۰ درصد نهایت تخفیفی است که برای ثبت نام دانش آموزان اتباع به آنها داده خواهد شد.

 

والی پور افزود: در بازه زمانی ۱۲ الی ۱۷ مرداد اتباع غیر مجاز به دفاتر کفالت و افراد مجاز با پاسپورت به مدرسه مراجعه کردند. امسال مشکلی که داریم در رابطه با اتباع افغانی است که سکونت البرز دارند اما شغل آنها در استان دیگر است. این افراد چون مدارک مرتبط با استانهای دیگر بود مجوز ثبت نام نداشتیم مگر آنکه آنها به امور اتباع استانداری البرز مراجعه کرده و با دریافت مجوز های یکساله و ثبت نام انجام شود.

 

وی اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب با صلاحدید در نظر داشتند دانش آموزان اتباع افغان بتوانند از امکانات تحصیلی بهره مند شوند و با نظر ایشان آموزش و پرورش به همراه وزارت کشور تصمیم گرفتند که این دستورالعمل را صادر کنند و این مسئله نه به واسطه اینکه مجوزی به اتباع خارجی داده شود که سکونت غیر مجاز داشته باشند، بلکه به واسطه اهداف بشر دوستانه و صلح دیده شد این افراد در مدارس ثبت نام کنند اما به دلیل آنکه امکان داشت مهاجرت صورت گرفته و برخی افراد با هدف سو استفاده از مرزها عبور کنند مهلت ثبت نام اتباع خارجی غیر مجاز محدود بود و برخی افراد فرصت ثبت نام نکردند. با توجه به اینکه ثبت نام اتباع نیاز به تست های پزشکی و دارد زمان بر است امکان تمدید وجود ندارد اما تنها مشکل کد شناسه اختصاصی که بنا بود برای دانش آموزان فعال شود،  فعال نشده و ثبت نام تکمیلی افراد در سامانه سناد مستلزم کد شناسه اختصاصی می باشد.

 

والی پور تصریح کرد: اولیای دانش آموزان افغان اکثریت رضایت داشتند و از اینکه شهریه کاهش داده شد و به حداقل رساندیم تشکر می کردند و خبر مسرت بخشی برای آنها بود. به تبع در سالهای گذشته که اتباع مجاز را ثبت نام می کردیم در سال تحصیلی ۹۴ ، ۲۰ هزار دانش آموز اتباع خارجی ما در استان البرز بود و امسال ۳ هزار و سیصد نفر اتباع افغانی غیر مجاز در طرح دفاتر کفالت شرکت کردند که تقریبا اکثریت به مدارس برای ثبت نام مراجعه کرده اند و در سال تحصیلی ۹۴-۹۵ در استان البرز ۱۵درصد افزایش دانش آموزان اتباع افغان و خارجی به واسطه این طرح داشته باشیم.

 

کارشناس امور اتباع خارجی اداره کل آموزش و پرورش استان البرز در خاتمه گفت:  از کمیساریای عالی سازمان ملل انتظار کمک های بیشتری داشته و بر اساس براوردها در وزارت آموزش و پرورش علی رغم هزینه های هنگفتی که این وزارت برای اتباع خارجی انجام می دهد متاسفانه میزان کمک ها محدود است به ویژه برای استان البرز که نیاز است با توجه به مهاجر پذیری عنایت بیشتری شود. دانش آموزان ابتدایی اتباع با امتحان تعیین سطح ثبت نام قطعی خواهند کرد، متوسطه اول و دوم با راهنمایی رابطین اتباع با ارائه برنامه امتحانات در آزمون های سراسری مرتبط شرکت خواهند کرد.  اتباع افغان در سطح مدارس استان البرز توزیع شده و به واسطه مسائل جغرافیایی و فرهنگی اغلب در حاشیه شهرها و در ساوجبلاغ دانش آموزان بیشتری داریم. در کلاک، ولد آباد و نیز این دانش آموزان تحصیل خواهند کرد و با توجه به خود اظهاری رنج سنی آنها متنناسب با دانش آموزان مدارس در نظر گرفته شده است  ثبت نام بر اساس حداقل سنی انجام می شود.

تاريخ: ۱۳۹۴/۶/۲۳